30 cze 2008

Turbodoładuj swój kalendarz

Mój codzienny zestaw w biurze: Firefox, Google Calendar, Gmail oraz tradycyjny papierowy terminarz. Trzy pierwsze narzędzia pracują niemal non stop, głównie dzięki ich elastyczności i niemałych możliwości konfiguracji. Nie potrzebuje żadnych skryptów, wtyczek, dodatkowych programów. Kiedy przetwarzam na codzień maile, zawsze potrzebuję mieć pod ręką kalendarz. Niestety, Google nie zintegrowało maila z kalendarzem na tyle, by można było wygodnie korzystać z obu na raz. Na szczęście i na ten ból głowy jest rozwiązanie.

Oto jak wygłąda mój zestaw otwarty w Firefoxie: po lewej Google Calendar po prawej Gmail

widok ogólny kalendarza z Gmail 

Zbliżenie widoku na kalendarz (na codzień korzystam zarówno z kalendarza jak i z Gmail w języku angielskim)

Google Calendar w panelu bocznym Firefox

Kalendarz ładuje się w panelu bocznym Firefox w widoku dnia. Jest bardzo wygodny w obsłudze, po kliknięciu na dane wydarzenie mam również dostęp do szczegółów.

szczególy wydarzenia w kalendarzu

Sposób konfiguracji

 • ustawienia – kalendarze – kliknij w swój główny kalendarz (możesz również kliknąć w link “Zarządzaj kalendarzami” pod listą kalendarzy)

   
 • Przejdź do sekcji “Osadź ten kalendarz” i kliknij “Dostosuj kolor, rozmiar i inne opcje”

   
 • Znajdziesz się w “Pomocnik umieszczanego Kalendarza Google”.  Możesz skorzystać z tych samych ustawień: - odznacz Tytuł, Przyciski, Karty, Lista kalendarzy - widok domyślny: plan dnia - szerokość 360 pixeli - wysokość 650 pixeli - tydzień zaczyna się w: Poniedziałek - Kalendarze do wyświetlenia: tutaj możesz odnzaczyć kalendarz, z którym na codzień, np w biurze, nie pracujesz (w powyższym zrzucie ekranu widać, że wyłączyłem z widoku kalendarz Dagmary)
 • Uwaga na temat rozmiarów Pracuję na rozdzielczości 1440x900 więc te wartości dostosuj do swoich potrzeb
 • Kliknij w “Aktualizuj kod HTML”
 • Skopiuj całą zawartość wygenerowanego kodu


 • Wklej do notatnika i zapisz jako plik z rozszerzeniem html. Np: kalendarz.html

   
 • Zachowaj plik w rozsądnym miejscu np, w Moich Dokumentach, aby uniknąć przypadkowego usunięcia.
 • Otwórz plik w Firefox i dodaj go do ulubionych (w Firefox 3 wystarczy, że klikniesz na gwiazdkę w pasku adresu)
 • Wybierz z ulubionych dodany przed chwilą link, nadaj mu odpowiednią nazwę i zaznacz “Otwórz zakładkę w panelu bocznym”(mój Firefox jest w wersji angielskiej, więc na screenie poniżej ta sama opcja nazywa się ”Load this lbookmark in the sidebar”)

  g_trubodoladuj10 

I to wszystko.  Zauważ, masz również dostęp do mini kalendarza, a odrębne kolory wyśmienicie spełniają swoją rolę (w podglądzie widać moje zadania dotyczące pracy oraz planowane spotkanie  prywatnego kalendarza, czyli grill ze znajomymi po południu).

g_trubodoladuj11

2 komentarze:

Rafał pisze...

świetne... pomysowo wykorzystane zakładki boczne, bravo! wprowadzam w życei:)

Anonimowy pisze...

Pomysł na Google Calendar w Firefoxie jest rewelacyjny. Nadal go preferuję pomimo wprowadzenia gadżetów w Gmail. Spowalniają i są zbyt małe.

Prześlij komentarz